Wystawa ikon Sacrum Profanum

Jantarowy Kasztel – szlachecki zameczek warowny w Kiermusach koło Tykocina, działający od 2010 jako Muzeum Oręża Polskiego, wzbogaca się o nową, stałą wystawę. Ekspozycja „Sacrum Profanum” ma za zadanie zaprezentować ikony według Kanonu Wschodniego (Bizancjum, Grecja, Bałkany, Gruzja, Ruś) oraz ikony Matki Boskiej, a także obrazy przedstawiające sceny biblijne z różnych stron świata (Haiti, Ameryka Południowa, Afryka), gromadzone od 2018 roku. Kolekcja zawiera ponad 150 ikon.

 

Choć pierwsze wzmianki o wyjątkowości matki Chrystusa pojawiają się już w I wieku naszej ery to o kulcie i świętości Marii można mówić od IV wieku. Wtedy to w Efezie, domniemanym miejscu śmierci Marii zbudowano Bazylikę jej poświęconą. W Polsce powszechnie znany jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, znajdujący się w Jasnogórskim Klasztorze w Częstochowie, jak i dobrze znana historia z nim związana. Matka Boska Bizantyjska namalowana temperą na lipowej desce – jak głosi legenda – przez Łukasza Ewangelistę została sprowadzona przez Cesarza Konstantyna z Jerozolimy do Konstantynopola. W trakcie działań wojennych obraz dostał się w ręce Księcia Władysława Opolczyka, który przywiózł go do Polski i ofiarował Paulinom na Jasnej Górze. Było to w roku 1382.

 

Sakralne malarstwo dedykowane Matce Chrystusa pojawiło się również w innych częściach świata. Kult Marii pojawił się za sprawą kolonizatorów, a na Haiti dzięki polskim legionistom z armii Napoleona. Charakteryzuje się specyfiką wynikającą z miejsc w których obrazy powstawały. Historia i wizerunek Matki Boskiej zarówno w przeszłości jak i obecnie jest tematem literackim i malarskim o charakterze niereligijnym. Jej historia i postać inspiruje artystów malarzy z różnych kręgów kulturowych, z różnorodnym doświadczeniem i warsztatem malarskim.

 

Na stałej wystawie można obejrzeć prace pisane w kanonie ikony z wizerunkiem Matki Boskiej jak i obrazy inspirowane jej historią, stworzone przez współczesnych malarzy.

 

Dodatkowo, zorganizowana zostanie specjalna przestrzeń do prezentacji prac ikonograficznych dla wszystkich artystów, którzy będą chcieli stworzyć dzieła o tematyce sakralnej.

 

Bo jak kiedyś powiedziano: „Matka Chrystusa jest jedna, lecz o wielu obliczach”.

Cudowny sekret ikony

Osoba pisząca ikonę postaci świętej na wieki wiąże się z tą świętą osobą.

Oddaje cześć duszy tej postaci na desce według kanonu powstającej. Płodem tego twórczego i duchowego związku jest ikona.

Ma ona moc, duszę i jest wyjątkowa.

Ci którzy w jej siłę wierzą dostępują swych oczekiwań i życzeń.

Przyjdź do muzeum wybierz ikonę, która jest Ci najbliższa sercu i duszy, uwierz całym sercem, duszą, a dostąpisz tego czego oczekujesz.

 

Więcej informacji pod tel. 508 111 557