Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana

Jedyne takie Muzeum w Polsce.

Po raz pierwszy na Podlasiu i jako jedyne z niewielu w Polsce powstało prywatne Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana w Kiermusach.

Położone nad sama, Narwią w miejscu dawnej granicy pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, a Rzeczypospolitą. Jantarowy Kasztel przez trzynaście lat nie był dostępny dla wszystkich. Wiernie odbudowany kasztel graniczny na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów zazdrośnie strzegł swoich wnętrz i sekretów. Teraz otwiera je dla wszystkich chętnych. W swoich zbiorach posiada zarówno militaria, jak i eksponaty archeologiczne, które przybliżają czasy największych zwycięstw oręża Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Zachwyci Państwa wystrój sal zamkowych, wygląd zbroi, dawnych strojów, oraz eksponaty z całej Polski i niemal z całej Europy. Część rekwizytów z ekranizacji sienkiewiczowskiej trylogii podarował muzeum wybitny reżyser, twórca ekranizacji przygód Małego Rycerza, Bohuna i Skrzetuskiego – Jerzy Hoffman. Spośród innych tego typu obiektów Muzeum Oręża w Kiermusach wyróżnia to, że większości eksponatów można dotknąć. Samo podniesienie repliki miecza Longina Podbipięty stanowi niełatwe zadanie. O historii opowiada kustosz- Kasztelan w przepięknych wnętrzach Zamku.

Muzeum podzielone jest na trzy cześci. Pierwsza poświęcona jest średniowieczu, a dokładniej związana jest z powieścią „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Druga część eksponatów poświęcona jest sienkiewiczowskiej epopeji Trylogii. Natomiast trzecia część Muzeum, to jest to zamkowy dziedziniec wraz z blankami, basztami, armatami oraz loch, w którym znajduje się izba tortur. Te niezwykłe Muzeum jako jedyne w Polsce przedstawia także, postacie literackie z sienkiewiczowskich powieści między innymi Zagłobę, Bohuna i wielu innych.

Dla podkreślenia wyjątkowej atmosfery na ze ścian Kasztelu przenika zwiedzających urokliwa muzyka z tamtych czasów. Jantarowy Kasztel położony jest w otulinach Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, zaledwie 3 km od XV wiecznego Tykocina, zaledwie 30 kilometrów od Białegostoku i niecałe 150 km od Warszawy. Pomysł powstania Muzeum to bardzo dobra inicjatywa stworzona w celu przybliżenia młodzieży szkolnej i nie tylko wyjątkowo ciekawej, historii polskiego oręża, które przez wiele lat było niedoścignionym wzorem dla państw ościennych. Muzeum w Kiermusach kryje w sobie wiele tajemnic, których nie da się opisać słowami, trzeba je samemu odkryć. Naprawdę warto.

Więcej o Edukacyjnym Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana na stronie:
www.muzeumbialystok.com.pl

Biała Dama

W 2003 r. w maju podczas rekonstrukcji Jantarowego Kasztelu w czasie wykopywania wielkiego głazu operator koparki usłyszał cichy kobiecy jęk. W tym momencie pękła łyżka koparki. Zaniepokojony operator obejrzał dokładnie głaz i stwierdził, że jest pęknięty i ma wgniecenie, w którym zauważył złoty damski pierścionek. Nic nikomu nie mówiąc zabrał go do domu. Przez cały tydzień miał nocne koszmary, w których nawiedzała go Biała Dama proszącą o zwrot pierścionka. Przerażony operator umieścił pierścionek na miejscu. Od tego czasu mógł spać spokojnie. A pierścionek został ponownie odnaleziony podczas budowy Jantarowego Kasztelu i umieszczony w relikwiarzu w Sali Rycerskiej. Po ukończeniu budowy Jantarowego Kasztelu w każdą noc na blankach i basztach pojawia się piękna Biała Dama , która już nie jęczy lecz śpiewa anielskim głosem i zaprasza na zamek szepcząc: przyjdź do mnie, przyjdź do mnie, przyjdź do mnie, przyjdź do mnie…………

Kasztel zaprasza w każdą letnią niedzielę od godziny 12:00 do 17:00.

Grupy zorganizowane prosimy o kontakt 508 111 552

Więcej informacji w Karczmie 85 718 74 44.

Zapraszamy do odwiedzenia Jantarowego Kasztelu

Bilet  18 zł