Wystawa Średniowiecznych Narzędzi Tortur

DO ZMIANY NA BARDZIEJ SZKOLNY OPIS. 

Aktualny jest zbyt „drastyczny” 

Zapraszamy na jedną z największych w Polsce ekspozycji średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji.

Można na niej poznać najbardziej wyrafinowane w dziejach ludzkości sposoby zadawania cierpień, bólu, wyciągania zeznań i dokonywania ujm na honorze.

Wystawa inspirowana jest historią o Barbarze Królce – mieszkance
okolicznej Wizny, która  została oskarżona o oczarowanie Zygmunta
Augusta, spowodowanie śmierci królowych: Elżbiety Habsburżanki i Barbary Radziwiłłówny oraz przyniesienie do Łomży morowej zarazy, która w 1624 roku w ciągu 2 miesięcy spowodowała śmierć 5021 mieszkańców.

Barbara Królka została spalona na stosie. Nieopodal Jantarowego Kasztelu odbywają się rekonstrukcje tego wydarzenia. Na samym zamku, poza dotychczasową ekspozycją oręża i innych eksponatów z epoki Rzeczpospolitej Obojga Narodów i wcześniejszych, udostępniono niedawno unikatową kolekcję średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji.

Zwiedzający obejrzą w Kiermusach szafot oraz gilotynę, a także szereg wymyślnych narzędzi służących zadawaniu cierpienia: kajdany Skeffingtona, hiszpański osioł, pale, kołyska Judasza, krzesło inkwizytorskie, zgniatacze kciuków, a także tzw. żelazną dziewicę.

Wśród narzędzi kar i ujm na honorze, na nowo otwartej wystawie znalazły się beczki, w których przetrzymywano czarownice i cudzołożnice, dyby i gąsiory dla złodziei, klatka błaznów oraz maski wstydu.

Sposób wykonywania kar i egzekucji demonstrują realistyczne postaci w oryginalnych dawnych strojach skazańców.

Wystawa w Jantarowym Kasztelu otwarta jest dla zwiedzających w każdą niedzielę w godzinach 12-17.

Grupy zorganizowane proszone są o kontakt pod numerem tel. 857421670

lub e-mail: kiermusy@kiermusy.com.pl